ENGLISH

 

The Power / Moc

 

"Ta kameralna wystawa dokumentuje skalę możliwości Andrzeja Roszczaka i pokazuje jak bardzo różnorodne są inspiracje artysty, i w jak różnych nutach sztuki współczesnej można je odnaleźć. Prezentowane obrazy w sposób innowacyjny ujmują znane nam tematy, a prace zostały dobrane tak, że dają możliwość zaobserwowania tendencji, które funkcjonują w sztuce najnowszej. 
Andrzej Roszczak odwołuje się w nich do otaczającej rzeczywistości i eksploruje tematy związane ze współczesną cywilizacją i światem mediów kontynuując wątki pop-artu. W prezentowanym przez niego obrazie rzeczywistości pojawia się zarówno akcent społeczny, jak i osobisty, intymny świat fascynacji - jakaś energetyzująca mistyka.
Co ważne - obrazy Andrzeja Roszczaka są dla odbiorców pochwałą dobrego tradycyjnego warsztatu malarskiego."

 

artinfo.pl 

 

 

The Power / Moc

 

Co łączy eksplozję bomby atomowej, pomnik z paryskiego Wielkiego Pałacu, pustkę - brak czegoś, nowoczesne okulary, modny kolor szminki lub odcień włosów w obrazach Andrzeja Roszczaka? Odpowiedź brzmi… Moc.

 

 

Explosion (After Oak 8 9 Enewetak Atoll 1958)

  

Moc - może określić wykonaną pracę w układzie fizycznym, również może być definiowana jako prędkość emisji. W urządzeniach elektrycznych wyrażana jest poprzez napięcie elektryczne. Potęga i moc idą z sobą w parze, szczególnie dobrze można to zaobserwować w eksplozji bomby atomowej którą Roszczak przedstawia na ogromnym płótnie. Olbrzymi grzyb powstały po wybuchu atomowym, wzbudza lęk i hipnotyzuje, ukazuje niewyobrażalną niszczycielską moc, którą człowiek był w stanie skonstruować na swoja zgubę. Zagrożenie, które po okresie zimnej wojny powoli zanikało w świadomości społeczeństw obecnie powraca poprzez realny konflikt USA i Korei Północnej.

 

 

Harmony Triumphing over Discord (Quadriga after Georges Recipon, Grand Palais, Paris)

 

Moc także można odnaleźć w obrazie kwadrygi z paryskiego Grande Palais. „Tryumf Harmonii nad chaosem”- jest to obraz rzeźby o tym samym tytule, utożsamiającej moc potęgi, która przejawia się tu poprzez tryumf, zwycięstwo. Artysta dodatkowo wzmacnia przekaz promieniami wydobywającymi się zza rzeźby.

 

 

 Emptines

 

„Pustka” jest to nieduży, abstrakcyjny obraz, tematem którego jest doświadczenie braku, straty kogoś bliskiego. W sposób ekspresyjny Andrzej Roszczak ukazuje dziurę, pustkę, brak „wypełnienia” w całości. Strata kogoś bliskiego jest nieuniknionym lub być może już przeżytym doświadczeniem każdego z Nas. W ten sposób autor opowiada o trudnych ale i silnych emocjach, które także posiadają wielką moc.

 

 

Red Lipstick (After Vogue Magazine -1984)

 

Obraz z dziewczyną w nowoczesnych okularach „Modern Glasses”, to praca z serii poruszającej tematykę związaną z oddziaływaniem przekazu wizualnego oraz zawartego w nim kodu. Którego wpływ najczęściej uwidacznia się w kampaniach reklamowych. Roszczak wskazuje tu na inny odcień głównego wątku The Power/Moc – pokazuje, iż moc jest także ogromną siłą tkwiącą w energii związanej z modą (Red Lipstick), która napędza miliony ludzi do zmiany stylu życia i wyrażania siebie. Autor przekonuje, że w modzie oraz modnych przedmiotach, nawet zdjęciach tkwi moc sprawcza, napędzająca i dodająca energii.

 

Galeria Van den Berg przedstawia wybór prac z artystycznego dorobku Andrzeja Roszczaka, które poruszają The Power/Moc.

 

ENGLISH 

 

 

PATRONI MEDIALNI / MEDIA PARTNERS: