Platycerium – to paproć, zwana także łosie rogi. Roślina posiada dwa rodzaje liści: jeden - płaski, tworzący trzon, otaczający i wzmacniający całość oraz drugi - wyrastający z jednego miejsca i zwisający, to one właśnie kształtem przypominają poroże łosia. Dojrzała paproć, w sprzyjających warunkach zaczyna wypuszczać wokół siebie młode sadzonki. Cała roślina jest pokryta aksamitnym meszkiem.

 

Paprocią opiekuję się już prawie trzy lata, kupiłem ją w lutym 2014. W tym czasie roślina pięknie się rozwinęła, co mnie bardzo cieszy, gdyż należy ona bowiem do moich ulubionych roślin. Bardzo lubię się jej przyglądać i obserwować jak szybko się zmienia. Młode liście osiągają pełny kształt w ciągu zaledwie kilku dni, od pojawienia się, do około 40cm długości, w naturze nawet do 150cm.

 

Charakterystyczne płaskie, otaczające roślinę liście, muszą chronić ją przed uszkodzeniem, ich zadaniem jest także, utrzymywanie wilgoci i wytwarzanie środków pokarmowych dla siebie. Zmieniają one bardzo szybko kolor, z jasnego zielonego na brązowy. Natomiast zwisające przypominające poroże liście, mają za zadanie chwytanie światła dla procesów fotosyntezy. Łosie rogi, po wielu miesiącach, na tydzień przed odpadnięciem, powoli zmieniają kolor z jasnego blado-zielonego poprzez brązowo-żółty w brązowy, co czyni je jeszcze piękniejszymi. 

 

 

Na zdjęciach: Autor | Mateusz | Platycerium

© Andrzej Roszczak

2015