Pomniki Paryskie to wystawa, na której zobaczymy cykl obrazów inspirowanych rzeźbami, tymi które na co dzień zdobią stolicę Francji. Początkowo prace Roszczaka atmosferą nawiązywały do aury miasta znanego z wolności artystycznej, miały budzić zadumę nad przemijalnością życia, jakie od dekad toczy się wśród wspaniałych kompozycji rzeźbiarskich, prezentowanych w przestrzeni Paryża. Jednak istotną cezurą w rozwoju cyklu stały się zamachy terrorystyczne z 2015. Wobec przemocy wymierzonej w przypadkowych ludzi, artysta zdecydował się zmienić wymowę swoich prac, oddając tym samym hołd niewinnym ofiarom. Wcześniejsze jasne barwy ustąpiły mrokowi, a gładkie dotąd tło ogarnął niepokojący nastrój potężnej burzy, nadając płótnom nowego wymiaru.

 

 

 

Informacje, które media przekazywały podczas ataków terrorystycznych bardzo na mnie wpłynęły, to co się działo w Paryżu było wstrząsające. Duch miasta znanego z wolności artystycznej i cyganerii przeniknął strachem. Przestrzeń, ta w której żyli i tworzyli tak wspaniali artyści jak; Picasso, Léger, Matisse czy Braque uległa w moim wyobrażeniu przemianie, jakiemuś pęknięciu. Nie potrafiłem dłużej patrzeć na namalowane obrazy z cyklu Pomniki Paryskie tak samo jak wcześniej, dlatego musiałem je zmienić. Te bardzo smutne wydarzenia to spowodowały. – Andrzej Roszczak (2016)

 

 

 

 

 

Galeria Abakus przy Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej | Warszawa 06.2018

 

Ekspozycja zafoliowanych obrazów w galerii Abakus, ma intrygować odbiorcę i wywołać w nim uczucie pewnego dyskomfortu... Chciałem aby ta wystawa była trochę inna, niż klasyczne patrzenie na zawieszony obraz. Cykl Pomniki Paryskie początkowo posiadał kontemplacyjny charakter, lecz zmienił się z przyczyn tragicznych powstałych w historii najnowszej. Pomyślałem, że dołączę do wystawy zdjęcia, te reporterskie z Internetu oraz te, które sam wykonałem podczas pobytu w Paryżu w 2011 roku, po to aby dociążyć i ukazać w pełni ważność podjętego przeze mnie tematu. – Andrzej Roszczak (Warszawa 2018)

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizator:

 

 

 

Koordynacja projektu:

 

Dorota Wielkosielec

 

 

Współorganizacja:


Art. Krajewski Gallery

 

 

 

Wsparcie medialne: